wtorek, 4 grudnia 2012

Immunitet radcy prawnego

Immunitet oznacza, że wybrane osoby nie podlegają tym samym ograniczeniom i przepisom, do przestrzegania których zobligowana jest reszta obywateli. Najczęściej mówiąc immunitet na myśl przychodzą nam od razu politycy, którzy najczęściej się nim zasłaniają, kiedy dochodzi do udaremniania przez nich wykroczenia najczęściej drogowego. Immunitet przysługuje także prawnikom oraz radcom prawnym. Co gwarantuje mu taki immunitet? Radca prawny korzysta ze swojego immunitetu w trakcie i w związku z wykonywaniem swoich czynności zawodowych. Przysługująca mu ochrona prawna jest taka sama jak ta dla sędziego lub prokuratora. Wszyscy oni są funkcjonariuszami publicznymi, immunitet ma gwarantować niezakłócone wykonywanie czynności zawodowych. Na czym to dokładnie polega? Ochrona przed zniewagą nie dotyczy każdej zniewagi, ale tej, która wiązałaby się z wykonywaniem konkretnej czynności zawodowej. Przyjmuje się, że ta ochrona prawna rozciąga się także na czas bezpośrednio przed i po wykonaniu czynności i obowiązków zawodowych. Warunkiem jest tu to, że zachowanie radcy prawnego pozostaje w bezpośrednim z nimi związku – na przykład w czasie oczekiwania na korytarzu sądowym na rozprawę albo przy opuszczaniu sądu po jej zakończeniu. Radca prawny jest chroniony immunitetem trakcie wykonywania czynności zawodowych zarówno w sądzie jak i w kancelarii, w urzędzie albo w trakcie wizyty u klienta.

niedziela, 18 listopada 2012

Ochrona prawna radcy prawnego

Według definicji ustawowej radca prawny jest to podmiot, który ma za cel ochronę prawną interesów podmiotów, które go zatrudniły z wyjątkiem występowania w charakterze obrońcy w postępowaniu karnym i w postępowaniu w sprawach o przestępstwa skarbowe. Radca prawny wykonuje zawód w ramach stosunku pracy, na podstawie umowy cywilnoprawnej. Radcą prawnym nie mogą zostać osoby, które wykonują zawód prokuratora, sędziego, notariusza, komornika, asesora sądowego, prokuratorskiego i notarialnego czy też osoby odbywające aplikacje prokuratorską, sądowniczą i notarialną. Radca prawny musi posiadać pełną zdolność do wykonywania czynności prawnych. Tytuł zawodowy "radca prawny" podlega ochronnie prawnej. Jest to zawód regulowany.

piątek, 16 listopada 2012

Formy kancelarii prawnych

Kancelaria prawna ma za zadanie doradzanie klientom w kwestiach prawnych jak i reprezentowanie klientów nie tylko na sali sądu, ale również podczas np. konfrontacji z organami administracji publicznej czy transakcji biznesowych,czyli wszędzie tam gdzie potrzebna jest pomoc prawna. Zgodnie z literą prawa kancelarie prawne mogą występować tylko w formie kancelarii adwokackiej, kancelarii radcy prawnego i w formie spółek cywilnych, jawnych, komandytowych i partnerskich. W myśl ustawy o spółkach handlowych

wtorek, 13 listopada 2012

Kodeks Etyki Prawa

Osoby zajmujące się reprezentowaniem innych w świetle prawa, powinny kierować się najwyższymi zasadami etyki. Środowisko prawnicze kieruje się wartościami zapisanymi w Kodeksie Etyki Radcy Prawnego. Wszystkie kancelarie radców prawnych muszą posiadać taki dokument, by w sytuacji konfliktowej można było szybko znaleźć rozwiązanie. Radcowie prawni zobowiązani są działać zgodnie z zasadami zapisanymi w dokumencie. W kodeksie zawarte są podstawowe zasady i wartości, jakimi powinni się kierować radcowie prawni . Zapis mówi o uczciwej i dokładnej pracy prawnika, zachowaniu tajemnicy zawodowej. Podkreśla zasadę poszanowania dobra klienta, sposobu postępowania podczas spotkań z klientem, wzajemnym zaufaniu. Dokument przedstawia również normy współpracy kancelarii prawniczej z sądami oraz z innymi prawnikami.

poniedziałek, 12 listopada 2012

Wyspecjalizowani radcy

Myśląc o założeniu własnej działalności gospodarczej, warto wziąć pod uwagę usługi prawnicze. Radcowie prawni coraz częściej ograniczają zakres swojej pracy, skupiając się na jednej dziedzinie prawa.

Na rynku oferowane są usługi prawnicze z zakresu prawa rodzinnego, inne karnego, zdarza się, że kancelaria prawnicza nastawiona jest jedynie na obsługę prywatnych firm. Niewątpliwie jest to pozytywne zjawisko. Nie da się ukryć, że lepsze są fachowe usługi prawnicze wyspecjalizowane w jednej dziedzinie niż radcowie prawni , którzy mają ogólną wiedzę prawniczą, jednak nie potrafią profesjonalnie zająć się każdą sprawą.

Wybierana przez przedsiębiorcę kancelaria prawna powinna zajmować się jedynie sprawami firm. Usługi prawnicze niezbędne są nie tylko w celu lepszego zrozumienia prawa. Radcowie prawni pomagają w napisaniu umowy dla pracowników, obsługa prawna przydaje się podczas zakładania spółek, podpisywania kontraktów biznesowych. Kancelaria radców prawnych oferuje również wsparcie przy prowadzeniu księgowości. Usługi prawne są niezbędne podczas prowadzenia firmy, zapewniają profesjonalną pomoc i bezpieczeństwo finansowe firmy.

piątek, 9 listopada 2012

Internetowy radca prawny

Radcowie prawni wychodzą na przeciw wymaganiom współczesnych czasów i coraz częściej oferują usługi prawnicze w internecie. W sytuacji, kiedy nie jesteśmy pewni czy dana osoba nie podaje się za kogoś innego, informacji na jej temat możemy poszukać na stronie Krajowej Izby Radców Prawnych. Internetowa kancelaria radców prawnych udziela porad prawniczych w sprawie pisania pozwów, wniosków sądowych, pomaga zinterpretować niejasne zapisy. Oferta kancelarii prawniczej on-line jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie mają czasu, aby udać do prawnika. Radcowie prawni zapewniają swoim klientom anonimowość, a obsługa prawna jest szybka i wygodna.

czwartek, 8 listopada 2012

Radca prawny

Kancelaria radców prawnych stanowi doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie rozumieją zapisów prawnych. Radcowie prawni pomagają w sytuacji, kiedy mamy problem z napisaniem pozwu sądowego, mogą nas również reprezentować w sądzie. Usługi prawnicze mogą się przydać, jeśli sprawa sądowa jest dla nas zbyt trudna, nie możemy pojawić się na rozprawie bądź chcemy uniknąć konfrontacji z drugą stroną sporu. Radca prawny również doradzi dyrektorowi firmy, w jaki sposób należy skonstruować umowę dla pracowników lub pomoże w sytuacji zawierania transakcji z firmami zagranicznymi.

środa, 10 października 2012

Obsługa prawna – kiedy skorzystać?

Wiele osób zastanawia się czy skorzystać z usługi prawnej i czy może jej to przynieść jakieś korzyści w drodze postępowania sądowego. Wszystko zależy od samej sprawy, w jakiej zwracamy się do sądu oraz tego, w jakim stopniu będzie ona utrudniona. Jeżeli nie możemy poświęcić zbyt dużo czasu oraz nie czujemy się na siłach, by sami siebie reprezentować, to jak najbardziej zalecane jest zaangażowanie osoby, która może nam zagwarantować najlepszej jakości usługi prawne. Nie tylko pomoże nam napisać pozew, ale także będzie nam pomocna w toku sprawy sądowej, aż do czasu, gdy wyrok jaki zapadnie, zostanie przez nas uznany za satysfakcjonujący.

czwartek, 30 sierpnia 2012

Pomoc radcy prawnego

Jakiś czas temu wpadłem w sidła zastawione przez ubezpieczycieli. Rzecz się tyczy rzecz jasna problemu podwójnego ubezpieczenia OC. Od kliku lat wykupywałem polisę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych, przed końcem ubezpieczenia rozejrzałem się na rynku i jakież było moje zdziwienie, gdy się okazało, że u innego ubezpieczyciela moja składka byłaby o 200zł niższa, toż to rozbój w biały dzień, żeby po kilku latach odnawiania polisy nadal tak dużo płacić, zdecydowanie więcej niż u konkurencji. Postanowiłem, że tym razem już nie będę przepłacać i zakupiłem ubezpieczenie w nowym towarzystwie. Byłem szczęśliwy, zaoszczędzone pieniądze przeznaczyłem na zakup nowych nakryć do mojego auta. Po kilku tygodniach otrzymałem wezwanie do zapłaty za OC u starego ubezpieczyciela, wielce zdziwiony tym faktem, zadzwoniłem do nich by poinformować, że już mam gdzieś indziej wykupioną polisę i ich umowy nie przedłużałem. Jak się okazało moja polisa została automatycznie przedłużona o kolejny rok ponieważ nie wysłałem rezygnacji z usługi, dla mnie było logiczne, że skoro nie płacę to nie chcę z ich usług korzystać. Pani która ze mną rozmawiała nie dawała za wygraną, bezwzględnie kazała zapłacić, gdyż w przeciwnym razie sprawę miała przejąć firma windykacyjna, na nic się zdały moje tłumaczenia i nerwy. W końcu nie dając za wygraną poszukałem gdzie najbliżej mnie znajduje sie kancleria prawnicza i udałem się do radcy prawnego. Radca prawny po analizie wszystkich dokumentów, potwierdził, że muszę składkę opłacić. Wytłumaczył mi istniejący już od jakiegoś czasu problem podwójnego ubezpieczenia. Dla mnie to zwykłe oszustwo i nabijanie ludzi w butelkę, koniec końców zamiast zaoszczędzić straciłem kilkaset złotych.

Pomoc prawna dla firm

Z sondaży przeprowadzonych wśród właścicieli firm wynika, że bardzo niechętnie zatrudniają oni prawników. Wszelkie problemy, rozwiązują samodzielnie – od sporządzania umów, aż po inne działania, np. windykacja długów.

Przedsiębiorcy nie decydują się na taką pomoc mimo, że większość z nich styka się z problemami prawnymi, a prowadzenie własnej firmy zawsze wiąże się z potrzebą choć podstawowej znajomości przepisów obowiązującego prawa. Z badań wynika także, że około 70% badanych firm ma problem ze ściągnięciem wierzytelności od swoich dłużników. Problemy pojawiają się w momencie pisania pozwów sądowych.

Jeśli już przedsiębiorcy decydują się na pomoc prawną, korzystają z usług zatrudnionych prawników, którzy działają w wielu obszarach. Chociaż windykacja należności najlepiej i najskuteczniej przeprowadzana jest przez specjalistyczne firmy windykacyjne, przedsiębiorcy stosunkowo rzadko korzystają z ich usług.

środa, 29 sierpnia 2012

Kto przeprowadza badanie sprawozdań finansowych?

Audyt sprawozdań finansowych może przeprowadzać jedynie biegły rewident, który został wpisany do rejestru. Określa to ustawa o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym. Zapisy te można znaleźć w Dzienniku Ustaw z dnia 22 maja 2009 roku (nr 77, poz 649).

W rejestrze zapisani mogą być także biegli rewidenci, którzy nie wykonują zawodu. Oni nie mają prawa wykonywać czynności rewizji finansowej. Dlatego należy zwrócić uwagę na biuro rachunkowe bydgoszcz, któremu zleca się przeprowadzenie audytu. Wykonanie badania przez osobę nieuprawnioną (nawet jeśli jest rewidentem, ale praw takich nie ma) powoduje, że obsługa księgowa jest nieważna.

Prawo nakazuje także rotację biegłych rewidentów. Wspomniana już ustawa o rewidentach, zaleca zmianę konkretnych osób wykonujących ten zawód, ale nie firm audytorskich. Dlatego więc decydując się na konkretną księgowość bydgoszcz możemy korzystać z jej usług wiele lat, pod warunkiem, że zatrudnia ona wielu biegłych. Powinni oni być co pięć lat zmieniani, a audyt sprawozdań finansowych w tej samej firmie mogą oni przeprowadzić po upływie dwóch lat. W spółkach, w których udział ma Skarb Państwa, biegły rewident powinien zmieniać się co trzy lata.

czwartek, 16 sierpnia 2012

Testament

Testament jest dokumentem pozwalającym na podział majątku i realizację ostatniej woli zmarłego. Sporządzenie go jest bardzo korzystne, szczególnie, gdy ustawowe prawo do spadku przysługuje większej liczbie osób. Właściwie zbyteczny jest natomiast, gdy nie posiadamy żadnego majątku lub mamy tylko jednego naturalnego spadkobiercę, który wszystko odziedziczy, co daje nam pewność, że nie pojawi się żaden z członków dalszej rodziny, który mógłby w tym przeszkodzić. Dziedziczenie ułamkowe może bowiem doprowadzić do zaciekłych i głębokich konfliktów rodzinnych. Niezbędne jest wówczas sięgnięcie po usługi prawnicze. Dla osób starających się odzyskać część zachowku od spadkobiercy właściwszym źródłem pomocy może okazać się kancelaria windykacyjna.

Dlaczego warto?
Dobrze wcześniej zadbać o uregulowanie spraw majątkowych, ponieważ w innym wypadku, to przepisy prawa określą kto, w jakiej kolejności i części ma dostać nasz spadek. W pierwszej kolejności powołane są dzieci oraz małżonek. Dziedziczą oni w częściach równych. Zastrzega się jednak, że część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta spadku. Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w równych częściach. W przypadku braku krewnych, spadek przypada gminie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy. Jeśli zatem nie odpowiadają nam te ustalenia, miejscem do którego powinniśmy się udać jest kancelaria prawna i notarialna, gdzie można dokonać sporządzenia prawomocnego testamentu notarialnego.

Kto może sporządzić testament?
Tylko testament pozwala spadkodawcy dysponować majątkiem na wypadek śmierci. Jednak jego treść nie może stać w sprzeczności z ustawą czy z zasadami współżycia społecznego. Koniecznie trzeba pamiętać, że testament może zawierać oświadczenie tylko jednego spadkodawcy. Dwoje małżonków nie może więc sporządzić jednego testamentu, będzie on wówczas nieważny. Każdy z nich musi sporządzić oddzielny testament.
Istotną kwestią jest też możliwość sporządzenia testamentu tylko przez osobę mającą pełną zdolność do czynności prawnych. Wyklucza to osoby małoletnie lub ubezwłasnowolnione.

Testament własnoręczny
Dopuszczalne jest sporządzenie ostatniej woli odręcznie. Testament należy spisać na papierze, dokument podpisać i umieścić datę. Zastosowanie innej techniki niż własnoręczne pismo jest niedopuszczalne. Jeśli dokument będzie spisany przez inną osobę, na maszynie czy przy użyciu komputera, a jedynie odręcznie podpisany przez przez spadkodawcę, może być uznany za nieważny. Za to brak daty nie powoduje unieważnienia. Testamentem może być też list napisany i podpisany przez spadkodawcę.

Testament notarialny
Testament można sporządzić również w formie aktu notarialnego, nieodzowna jest w tym przypadku obsługa prawna. Oświadczenie o ostatniej woli za opłatą przekształcane jest w akt notarialny. Choć moc prawna obu tych form dokumentu jest jednakowa, poświadczony akt może okazać się bardziej przydatny. Przede wszystkim jest on rejestrowany, a oryginał przechowywany u notariusza, a następnie w archiwum sądu. Ponadto w przypadku późniejszego postępowania spadkowego nie można zarzucić, że to nie zmarły go sporządził. Notariusz jako osoba zaufania publicznego, gwarantuje, że spadkodawca nie działał pod presją innej osoby lub też nie był świadomy tego, co robi. Bezpieczniej więc wybrać taką formę, by mieć pewność, że postępowanie spadkowe będzie przebiegać bezproblemowo.

Pełnomocnictwo procesowe

Strona w postępowaniu sądowym może wybrać osobę, która będzie reprezentować jej interesy w sądzie. Pełnomocnikami najczęściej są adwokaci lub radcowie prawni, zaś w sprawach dotyczących własności przemysłowej rzecznik patentowy. W roli tej może wystąpić też osoba zarządzająca majątkiem lub interesami strony lub osoba pozostająca ze stroną w stałym stosunku zlecenia, jeżeli przedmiot sprawy wchodzi w zakres tego zlecenia, współuczestnik sporu, jak również rodzice, małżonek, rodzeństwo lub zstępni strony oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia.

Pełnomocnikiem może być też pracownik przedsiębiorstwa strony lub jego organu nadrzędnego, a jeśli obsługa prawna przedsiębiorcy jest prowadzona przez osobę prawną, może ona zadecydować o udzieleniu pełnomocnictwa, jeśli uzna, że stosowniejszą osobą będzie adwokat lub radca prawny.

W zależności od przedmiotu sprawy różne osoby mogą zajmować się pełnomocnictwem strony, np. w sprawach o ustalenie ojcostwa i o roszczenia alimentacyjne, może to być przedstawiciel organizacji społecznej udzielającej pomocy rodzinie lub samorządu społecznego, a w sprawach związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, pełnomocnikiem rolnika może być przedstawiciel organizacji zrzeszającej rolników indywidualnych.

Jeśli postępowanie toczy się przed Sądem Najwyższym, obowiązkowo stronę musi zastąpić adwokat lub radca prawny, chyba że stroną jest osoba o odpowiednim wykształceniu prawniczym lub celem sprawy jest zwolnienie od kosztów procesu oraz ustanowienie adwokata lub radcy prawnego, świadczącego usługi prawnicze.

Czynność prawna

Koniecznym składnikiem czynności prawnej jest oświadczenie woli, jako kwalifikacja określonego zachowania się. Jego celem jest wywołanie skutku w postaci ustanowienia, zamiany lub zniesienia stosunku prawnego. Wywołuje to dodatkowo, nieobjęte oświadczeniem woli skutki prawne wynikające z ustawy, zasad współżycia społecznego i ustalonych zwyczajów.

Czynność prawna jest zatem zdarzeniem prawnym, polegającym na świadomym dążeniu człowieka (osoby prawnej) do osiągnięcia określonego skutku prawnego. Do skutecznej mocy wykonawczej niezbędny jest odpowiedni tytuł prawny, czyli kompetencja prawna. Jednak wykształcenie prawnicze nie jest tu niezbędne. Czynności prawnych może dokonywać każda osoba posiadająca zdolność do czynności prawnych, nie tylko radca prawny czy adwokat świadczący usługi prawnicze.

Za osobę posiadającą pełną zdolność do czynności prawnych uznaje się człowieka pełnoletniego, przy czym nie może on być ubezwłasnowolniony. Umożliwia to nabywanie praw i obowiązków z zakresu prawa cywilnego własnym działaniem (we własnym imieniu).

Czynnością prawną może być np. zawarcie umowy lub jej wypowiedzenie, sporządzenie testamentu, złożenie oferty, wezwanie do zapłaty czy uchwalenie ustawy. Dokonywanie tych działań nie zawsze wymaga profesjonalnej wiedzy, ale w pewnych wypadkach znajomość prawa jest wskazana, wówczas pomocą okazuje się kancelaria radców prawnych.

wtorek, 14 sierpnia 2012

Dobro dzieci

Istotną przesłanką przemawiającą przeciwko orzeczeniu rozwodu jest dbanie o dobro dzieci. Jeżeli istnieje duże ryzyko, że oficjalne rozejście się rodziców stanie się przyczyną cierpienia małoletnich, boleśnie to odczują lub zostaną całkowicie pozbawione kontaktu z jednym z rodziców, sąd również nie powinien zgadzać się na rozwód.

Występowanie negatywnych przesłanek nie musi być jednak bezwzględną przeszkodą w rozwiązaniu małżeństwa. Niewątpliwie, stanowią one istotną przeszkodę, co znacznie wydłuża postępowanie sądowe, jednak, głównie dzięki zatroszczeniu się wcześniej o profesjonalne usługi prawne, da się obejść największe trudności. Kancelaria prawnicza pomoże zadbać, by składający pozew w skuteczny sposób udowodnił swoje racje, co pozwoli na obalenie wszelkich przeszkód.

Wyłączna wina

Jeśli osobą składającą pozew o rozwód jest małżonek wyłącznie winny sąd nie może wydać pozytywnego orzeczenia (art. 56 § 3 KRiO). Wina bowiem wiąże się z naruszeniem obowiązków wynikających z zawarcia małżeństwa, czyli wspólnego pożycia, obowiązku wzajemnej pomocy, lojalności oraz wierności i współdziałania dla dobra rodziny. Przepis ten wprowadzono, by zapobiegać lekkomyślnemu rozwiązywaniu małżeństwa przez osobę, która zwyczajnie chce unikać odpowiedzialności za założoną rodzinę.
Jeśli jednak drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód, jest on dopuszczalny. Zdarza się jednak, że brak zgody zblokuje całą procedurę. Konieczne jest wtedy dokładne sprawdzenie czy brak zgody nie łamie zasad współżycia społecznego. Może bowiem zdarzyć się, że odmowa wynika jedynie z chęci zrobienia na złość i odegrania się na winnym małżonku.

Jeśli winny składający pozew żąda rozwodu, w celu zalegalizowania nowego związku, sąd często przychyla się do wniosku. Jednakże związek jednego z małżonków z innym partnerem w czasie trwania małżeństwa, lecz już po wystąpieniu zupełnego i trwałego rozkładu pożycia między małżonkami, nie daje podstawy do przypisania temu małżonkowi winy za ten rozkład (Wyrok SN z dnia 28.09 2000 r., IV CKN 112/00).

Przesłanki do rozwodu

Rozwód jest jednym z częstszych powodów sięgania po usługi prawnicze. Przed podjęciem decyzji i ustaniu małżeństwa sędzia zobowiązany jest rozpatrzeć pozytywne (czyli przemawiające za przychyleniem się do rozwiązania małżeństwa), jak i negatywne (świadczące na niekorzyść takiej decyzji) przesłanki rozwodu.

Przesłanki pozytywne
Możliwość wyrażenia przez sąd zgody na formalne rozejście się małżonków istnieje tylko w momencie występowania pozytywnych przesłanek. Zaliczyć do nich należy zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego (art. 56 § 1 k.r. i o.). Nie ma znaczenia, co spowodowało taki stan. Zupełny rozkład pożycia następuje w momencie zaniknięcia trzech podstawowych więzi, tworzących zasadnicze spoiwo każdego związku między małżonkami, czyli więzi psychicznej, więzi fizycznej, więzi gospodarczej/materialnej. Trwałość rozkładu pożycia występuje, gdy brak jest widocznych nadziei na dalsze funkcjonowanie małżeństwa i nie można spodziewać się, że małżonkowie powrócą do wspólnego pożycia.

Przesłanki negatywne
Niekiedy jednak występują okoliczności, które uniemożliwiają sędziemu podjęcie decyzji o rozwodzie, pomimo istnienia trwałego i zupełnego rozkładu pożycia.
Zgodnie z art. 56 § 2 i 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wśród przesłanek negatywnych wymienia się:
  • wyłączną winę małżonka żądającego rozwodu,
  • dobro wspólnych małoletnich dzieci,
  • zasady współżycia społecznego.

wtorek, 7 sierpnia 2012

Czas pracy radcy prawnego

Radcowie prawni wykonują swoja pracę zarówno w lokalu, w którym mieści się ich kancelaria radców prawnych, jak i w sądzie czy innych placówkach. Unormowanie czasu ich pracy wynika z ustawy o radcach prawnych.

Radca prawny może być zatrudniony jednocześnie w więcej niż jednej jednostce organizacyjnej i wymiarze przekraczającym jeden etat. Do jego czasu pracy zalicza się także:
- czas niezbędny do załatwiania spraw poza miejscem zatrudnienia, w szczególności dotyczy to sądów i innych organów,
- czas przygotowania się do tych czynności.

Ustawa zastrzega jednak, że czas pracy w lokalu jednostki organizacyjnej nie może być krótszy niż dwie piąte czasu pracy ustalonego w zawartej umowie o pracę.

Radca w sposób poważny narusza podstawowe obowiązki pracownicze, jeśli świadczy prywatne usługi prawnicze w czasie przeznaczonym na obsługę pracodawcy i jego klientów. Dlatego niektórzy pracodawcy starają się wynegocjować z zatrudnionym radcą ograniczenia w zakresie dodatkowego zatrudnienia. Swoboda umawiania się stron w stosunku pracy daje jednak radcy możliwość odmowy. Ma on prawo pracować w kilku kancelariach oraz na własną rękę, ważne by umiejętnie godził wszystkie etaty, nie łamiąc przepisów.

Rozwód lepszy od separacji?

Rozwód możliwy jest w momencie zupełnego i trwałego rozpadu związku małżeńskiego. Kiedy jednak rozpadu nie można uznać za trwały i istnieje szansa na ponowne podjęcie wspólnego pożycia, lepszym rozwiązaniem jest separacja.

Istnieją dwie drogi orzeczenia separacji. Postępowanie procesowe, polega za złożeniu pozwu do sądu. Postępowanie nieprocesowe umożliwia orzeczenie na podstawie wniosku złożonego na zgodne żądanie małżonków.

Wspólnie złożony wniosek jest znacznie tańszym rozwiązaniem, jego stały koszt to 100 złotych. Ten sposób jest najlepszy, jeśli małżonkowie nie mają wspólnych małoletnich dzieci. Opłata za złożenie pozwu wynosi aż 600 złotych.

Przy orzekaniu separacji bierze się pod uwagę przepisy dotyczące winy za rozkład pożycia, władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi, ponoszenia kosztów ich utrzymania i wychowania oraz sposobu korzystania ze wspólnie zajmowanego mieszkania. W bardziej złożonych sprawach pomocny może być radca prawny, który wyjaśni dokładne zasady podziału majątku.

Separacja powoduje obowiązek wypłacania alimentów na czas nieokreślony. W przypadku rozwodu alimentacja obowiązuje do 5 lat, choć okres ten można sądownie przedłużyć. Niewątpliwymi zaletami rozwodu są możliwość powrotu do poprzedniego nazwiska oraz zawarcia nowych legalnych związków małżeńskich.

Podjęcie decyzji o rozwiązaniu małżeństwa nigdy nie jest sprawą łatwą. Jeśli małżonkowie nie są całkowicie pewni czy chcą się rozejść, lepszym rozwiązaniem może być separacja.

Negatywne przesłanki rozwodu

Jednym z najczęstszych powodów sięgania po usługi prawnicze jest rozwód. Wydawać by się mogło, że złożenie pozwu za każdym razem musi kończyć się rozwodem. Ludzie coraz częściej starają się nawet unikać spotkania pojednawczego. Zdarza się, że rozwód zostaje zasądzony bez takiej konieczności. Przed podjęciem decyzji sędzia musi jednak wnikliwie przeanalizować przesłanki pozytywne i negatywne, czyli te przemawiające za przychyleniem się do rozwiązania małżeństwa, jaki i świadczące na niekorzyść takiej decyzji.

Pozytywną przesłanką rozwodu, dającą możliwość wyrażenia zgody na formalne rozejście się małżonków, jest zupełny i trwały rozkład pożycia. Ma to miejsce, kiedy ustały więzi psychiczne, fizyczne i majątkowe oraz brak jest widocznych nadziei na dalsze funkcjonowanie małżeństwa.
Niekiedy jednak występują negatywne przesłanki, czyli okoliczności, które uniemożliwiają sędziemu podjęcie decyzji o rozwodzie, pomimo istnienia trwałego i zupełnego rozkładu pożycia.
Art. 56 § 2 i 3 KRiO wśród przesłanek negatywnych wymienia wyłączną winę małżonka żądającego rozwodu, dobro wspólnych małoletnich dzieci oraz zasady współżycia społecznego.

Sąd nie może orzec rozwodu, jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny (art. 56 § 3 KRiO). Wina ta wiąże się z naruszeniem obowiązków wynikających z zawarcia małżeństwa, tj. wspólnego pożycia, obowiązku wzajemnej pomocy, obowiązku lojalności oraz wierności i współdziałania dla dobra rodziny. Ustalenie to ma zapobiegać lekkomyślnemu rozwiązywaniu małżeństwa przez osobę, która zwyczajnie chce unikać odpowiedzialności za założoną rodzinę.

Jeśli drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód, jest on możliwy. Zdarza się jednak, że brak zgody zblokuje całą procedurę. Konieczne jest wtedy sprawdzenie czy nie łamie to zasad współżycia społecznego. Może bowiem być tak, że odmowa wynika jedynie z chęci dokuczenia winnemu małżonkowi. Jeśli natomiast winny składający pozew pragnie rozwodu, by zalegalizować nowy związek, sąd często przychyla się do wniosku.

Istotną kwestią jest dbanie o dobro dzieci. Jeżeli istnieje duże ryzyko, że ucierpią one w wyniku oficjalnego rozejścia się rodziców, boleśnie to odczują lub zostaną całkowicie pozbawione kontaktu z jednym z rodziców, sąd również nie powinien zgadzać się na rozwód.

Mimo to, występowanie negatywnych przesłanek nigdy nie jest bezwzględną przeszkodą w rozwiązaniu związku. Owszem, stanowi istotną przeszkodę i wydłuża znacznie postępowanie sądowe, jednak, głównie dzięki zatrudnieniu adwokata, da się je obejść. Kancelaria prawnicza pomoże zadbać, by składający pozew w skuteczny sposób udowodnił swoje racje, co pozwoli na obalenie wszelkich przeszkód.

środa, 1 sierpnia 2012

Jak wykryć nadużycia gospodarcze?

We współczesnym świecie dla wielu osób własny interes liczy się bardziej niż uczciwość i lojalność wobec przyjaciół czy współpracowników. Cały czas słyszy się o korupcji, łapówkarstwie, malwersacjach podatkowych. Problem ten najczęściej kojarzony jest ze światem polityki czy sportu, ale w rzeczywistości na szeroką skalę dotyczy wielu podmiotów gospodarczych w całym kraju. Według ostatnich badań aż 60 % największych firm w Polsce zostało dotkniętych plagą nadużyć gospodarczych. Te alarmujące dane każą zastanowić się jak temu zapobiegać i wykrywać tego rodzaju przestępstwa.

Najczęstszymi przykładami nadużyć są wymienione już korupcja i łapówki oraz kradzieże, fałszowanie >sprawozdań finansowych, pranie brudnych pieniędzy. Aby temu przeciwdziałać konieczne jest utrzymywanie w firmie stałego nadzoru. Powinno to być rutynowym, standardowym i wnikliwie prowadzonym działaniem. Dlatego tak ważne jest badanie sprawozdań finansowych

Ważne jest też by pracownicy, mający informacje o naruszeniach lub podejrzewający to, do razu informowali swoich przełożonych o swoich przypuszczeniach.

Kolejną formą profilaktyki jest audyt sprawozdań finansowych prowadzony okresowo przez firmę zewnętrzną, co pomoże ujawnić wszelkie nieprawidłowości finansowe. Kancelaria radców prawnych i biuro rachunkowe Bydgoszcz powinny być w stałym kontakcie z zarządem każdej spółki, dbającej o bezpieczeństwo swoje i swoich klientów.

Czym jest audyt?

Badanie sprawozdań finansowych jest bardzo pomocną procedurą w przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Polega ona na opiniowaniu danych finansowych firmy przez specjalnie do tego przygotowaną jednostkę z zewnątrz, tzw. audytora. Badanie sprawozdań finansowych ma na celu zwiększenie wiarygodności danych finansowych prowadzonych przez księgowość przedsiębiorstwa, poprawę ich rzetelności oraz jasności.

Obowiązek poddania się tej procedurze dotyczy firm, które spełniają pewne warunki, określone przez ustawę o rachunkowości, m.in. mają kilkumilionowe roczne obroty oraz zatrudniają ponad 50 osób.

Coraz częściej jednak po tego typu badania sięgają również prywatni przedsiębiorcy. Chcą oni mieć jasność -jak duże jest ryzyko podejmowanych decyzji finansowych. Audyt nie może być traktowany jedynie jako kontrola - to przede wszystkim pomoc w wykryciu wewnętrznych pomyłek, mogących stanowić niebezpieczeństwo dla działań firmy i jej wizerunku na rynku. Badanie sprawozdań finansowych może być prowadzone przez posiadające specjalne licencje biuro rachunkowe Bydgoszcz.

Obsługa prawna firm i osób fizycznych

Kancelaria prawna świadczy pomoc w zakresie obsługi prawnej podmiotów gospodarczych i osób fizycznych. Doświadczeni radcowie prawni i adwokaci pomogą rozwiązać problemy we wszystkich dziedzinach prawa.

Każdy z pracowników posiada odpowiednie wykształcenie i wiedzę, specjalizując się w wybranej płaszczyźnie prawa. Kancelaria prawna pomaga w szybkim i rzetelnym zebraniu oraz sporządzeniu odpowiedniej dokumentacji, opinii, umów i innych aktów prawnych, z możliwością reprezentowania klienta przed sądem, trybunałem oraz innymi organami egzekucyjnymi.

Pracownicy kancelarii swą sumiennością i profesjonalizmem zapewniają kompleksową i kompetentną obsługę prawną.

Obsługa prawna firm i osób fizycznych

Kancelaria prawna świadczy pomoc w zakresie obsługi prawnej podmiotów gospodarczych i osób fizycznych. Doświadczeni radcowie prawni i adwokaci pomogą rozwiązać problemy we wszystkich dziedzinach prawa.

Każdy z pracowników posiada odpowiednie wykształcenie i wiedzę, specjalizując się w wybranej płaszczyźnie prawa. Kancelaria prawna pomaga w szybkim i rzetelnym zebraniu oraz sporządzeniu odpowiedniej dokumentacji, opinii, umów i innych aktów prawnych, z możliwością reprezentowania klienta przed sądem, trybunałem oraz innymi organami egzekucyjnymi.

Pracownicy kancelarii swą sumiennością i profesjonalizmem zapewniają kompleksową i kompetentną obsługę prawną.

piątek, 27 lipca 2012

Spotkanie po latach

Wracając wieczorem z teatru przez park, usłyszałam, jak ktoś woła moje imię. Odwróciłam się i ujrzałam wysoką postać w garniturze. Był to mój stary dobry przyjaciel ze szkolnej ławki. - Tomek. Bardzo się ucieszyłam i zaproponowałam spotkanie następnego dnia w kawiarni.

Mijały kolejne godziny przy filiżance gorącej herbaty i ciastku z kremem, a my cały czas rozmawialiśmy, pomimo tego, że nie widzieliśmy się 10 lat! A może właśnie dlatego??

Okazało się, że mój przyjaciel pracuje jako radca prawny. Kancelaria radców prawnych w której pracuje znajduje się w wielkim nowoczesnym biurowcu. Jego opowieści o klientach i sprawach sądowych, na których bywał, były fascynujące i pełne emocji. Mogłabym go słuchać godzinami! Jego wiedza i doświadczenie były oszałamiające. Nic dziwnego, że świadczył usługi prawnicze tylu osobom...

Tomek przyjechał do rodzinnego miasta tylko na tydzień, a dzień w którym się spotkaliśmy był ostatnim z jego pobytu w domu. Po długim pożegnaniu, wsiadł w swoją nową czarną wypasioną brykę i wyjechał do Warszawy, by dalej wypełniać swoje obowiązki służbowe.

Moje marzenie – toga

Pomyślałam któregoś dnia, że taki radca prawny, to musi mieć dobrze – wszyscy go szanują i doceniają. A toga z granatowym żabotem wygląda tak dostojnie i dystyngowanie.

Prawo zawsze mnie interesowało. Bardzo wcześnie zaczęłam czytać książki na temat powstawania i formułowania się prawa. Początkowo były to książeczki dla dzieci, z czasem jednak sięgałam po coraz poważniejsze lektury. Cały czas jednak nie byłam przekonana, czy obsługa prawna powinna być moją przyszłością. Kiedy się już zdecydowałam, że chcę zdawać na prawo, nie mogłam się zdecydować, którą ścieżkę wybrać. Jako maturzystka nadal robiłam listy plusów i minusów zostania oskarżycielem czy obrońcą, a może sędzią.

W końcu zdecydowałam – kancelaria radców prawnych! To najlepszy dla mnie wybór. Mogę pomagać ludziom, reprezentować ich w sądzie. To idealne rozwiązanie.

środa, 25 lipca 2012

Prawnik bez togi, to jak żołnierz bez karabinu. :)

Każdego roku kolorystyka i inspiracje modowe ulegają zmianie. Ciężko jest podążać za nowymi trendami, jednak jedno jest pewne – nikt nie nosi strojów, które modne były w zeszłych stuleciach, ba nawet kilkadziesiąt lat temu! Na pewno? Pomyślmy jednak o todze - tradycyjnym wierzchnim okryciu starożytnych Rzymian, mającym zastosowanie we współczesnym środowisku prawniczym.
Radcy prawni, reprezentując swych klientów w sądzie, czy sędziowie oraz inni urzędnicy sądowi, mają ściśle określony kod ubioru zapisany w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości, odpowiednio, o stroju urzędowym radców prawnych biorących udział w rozprawach sądowniczych oraz w sprawie określenia wzoru stroju urzędowego sędziów na rozprawie.
Nie są one jednakowe. Każdy strój określony jest z pełnioną funkcją w środowisku sądowym. Jednym z elementów togi wyróżniających poszczególnych urzędników jest żabot, znajdujący się przy szyi. U sędziów jest to kolor fioletowy, u prokuratorów – czerwony, adwokatów – zielony, radców prawnych – ciemnoniebieski, radców prawnych prokuratorii generalnej Skarbu Państwa – błękitnoszary, a Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego mają żaboty koloru biało-czerwonego.
Nowoczesna toga to nieodłączny element stroju każdego urzędnika sądowego, biorącego udział w rozprawie. Zaczerpnięta ze starożytnego Rzymu, współczesna forma togi to symbol dzisiejszej idei sprawiedliwości i rzetelności pracy, wykonywanej przez pracowników sądowych.

Założenie własnej działalności

Założenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z przysłowiowym studiowaniem wielu stron Prawa Pracy, Prawa Handlowego i wielu innych paragrafów, które są zaledwie kroplą w morzu przepisów prawnych w Polsce. Coraz więcej osób decyduje się na powierzenie tego zadania osobom, najbardziej kompetentnym. Radcowie prawni – to dzisiaj najbardziej poszukiwane osoby pomagające w założeniu własnej działalności gospodarczej.
Oprócz podstawowych kosztów związanych z poradami prawnymi, opłatą z tytułu zgłoszenia o dokonaniu wpisu do tzw. ewidencji działalności gospodarczej, czy podatku od zawarcia umowy spółki (w przypadku zakładania spółki innego rodzaju niż cywilna), klienci muszą pokryć należności związane z taksą notarialną, która w zależności od wysokości kapitału, może wynosić od 200 zł nawet do 1 000 000 zł.
Chcesz założyć własną działalność gospodarczą? Sprawdź gdzie najbliżej Ciebie znajduje się kancelaria radców prawnych i śpiesz do niej, ona usprawni zarejestrowanie firmy na rynku i "załatwi" za Ciebie wszelkie formalności, abyś jak najszybciej mógł zacząć pracę w nowym i własnym przedsiębiorstwie.

środa, 11 lipca 2012

Egzamin radcowski

Zanim aplikant zostanie wpisany na listę radców prawnych i złoży ślubowanie, konieczne jest zdanie jeszcze jednego egzaminu.

Egzamin kończący aplikację składa się z pięciu części. Każda z nich jest pisemna.

Pierwsza z nich, to test. Złożony ze 100 pytań i obejmuje zagadnienia zawarte w różnych aktach prawnych. Sprawdza wiedzę aplikanta.

Druga część to zadanie z zakresu prawa karnego. Przyszły radca prawny ma za zadanie przygotować akt oskarżenia, apelacji lub sporządzić opinię prawną.

Etap trzeci obejmuje sprawdzenie wiedzy z zakresu prawa cywilnego. Aplikant musi przygotować pozew, wniosek, apelację lub opinię prawną.

Kolejne zadanie jest związane z prawem gospodarczym. Polega na napisaniu umowy, pozwu, wniosku, apelacji lub opinii prawnej.

Ostatnie, czyli piąte zadanie to sprawdzenie znajomości prawa administracyjnego. Należy sporządzić skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego, skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego bądź sporządzić opinię prawną.

Wczytując się w zakres egzaminów radcowskich, można mieć pewność, że osoby, które przejdą test, będą dobrymi radcami prawnymi. Egzamin obejmuje wszystkie pola tematyczne, w których poruszać się będzie radca. Wiedza, którą muszą się wykazać aplikanci jest bardzo szeroka.
Od 2011 roku, przyszli radcowie prawni, zadania rozwiązują przy pomocy komputerów, a nie na pisząc na kartkach, jak miało to miejsce jeszcze niedawno.

Aplikacja radcowska

To jeden z obowiązków, który musi spełnić osoba chcąca zostać radcą prawnym. Aplikację taką odbywa się, by zaznajomić się z obowiązkami radcy prawnego. To w skrócie mówiąc przygotowanie do zawodu.

Aplikantem może być osoba niekarana, mająca pełnię praw publicznych i czynności prawnych. Powinna również ukończyć studia prawnicze i uzyskać tytuł magistra.

Cały proces przygotowań do zawodu trwa trzy lata. Średnio, każdego roku, przyjmowanych jest 120 osób, co jest jedynie ułamkiem wszystkich chętnych. Według statystyk, o przyjęcie na aplikację radcowską ubiega się 750 osób na jedno miejsce.

Przed dostaniem się na aplikację, chętni, muszą zdać egzamin wstępny. Wspólnie z Krajową Izbą Radców Prawnych, tylko raz w roku, organizuje go Ministerstwo Sprawiedliwości. Test dotyczy wiedzy z zakresu porad prawnych. Jest przygotowany w formie pisemnej i składa się ze 150 pytań. Do każdego pytania podane są trzy możliwe odpowiedzi – tylko jedna jest poprawna. Każda dobra odpowiedź jest punktowana. Należy mieć przynajmniej 66% odpowiedzi poprawnych, by wynik egzaminu został uznany za pozytywny.

Aplikacja składa się z części praktycznej i teoretycznej. Zajęcia odbywają się zwykle dwa w dni tygodniu i podczas nich wykładowcy omawiają zagadnienia prawne oraz problemy, jakie mogą czekać przyszłych radców prawnych.

Aplikant radcowski może sporządzać i podpisywać pisma procesowe związane z występowaniem radcy prawnego przed sądami, organami ścigania i organami administracji publicznej, jednak musi mieć wyraźne upoważnienie radcy prawnego.

Każdy aplikant ma patrona, który sprawuje bezpośrednią opiekę nad jego rozwojem zawodowym.

Toga radcy prawnego

Stój, w który radca prawny ubrany jest podczas rozpraw sądowych nie jest przypadkowy. Każdy prawnik jest zobowiązany do noszenia odpowiedniej togi. Przepis ten reguluje Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości opisując, jak powinien wyglądać strój dla radcy prawnego, jak dla obrońcy, a jak dla oskarżyciela.

Prawo określa konkretne wymiary, a nawet tkaninę, z której wykonana jest toga. Ta fałdzista suknia powinna być wykonana z lekkiego materiału wełnianego lub wełnopodobnego o czarnej barwie. Jej długość to około 25 cm od ziemi – powinna sięgać powyżej kostek. Dół togi powinien w obwodzie mieć od 2,7 m do 2,78. Góra togi to odcinany karczek, który ma 21 cm. Od tego miejsca toga rozszerza się, układając się w fałdy – po trzy na każdą nogę z przodu i 7 fałd na plecach. Środkowa tylna kontrafałda ma fałdy po obu stronach, pozostałe są skierowane w stronę rękawów.

Kołnierz togi powinien być okrągły, płasko wyłożony u zapinany pod szyją. Musi mieć 16 cm z tyłu i dwa centymetry szerokości więcej z przodu. Suknia ma 5 guzików i bufiaste rękawy. To, co wyróżnia togi między sobą to kolory żabotów i mankietów. Aksamitny żabot składa się z dokładnie 13 kontrafałd. Radcy prawni mają kolor ciemnoniebieski, adwokaci zielony, a prokurator czerwony.

Przed zakupem takiej togi, należy sprawdzić czy jej wymiary są zgodne ze standardami narzuconymi przez Ministra Sprawiedliwości. Musi być wykonana estetycznie i dokładnie. Na osobie, która ją nosi, powinna wyglądać elegancko i być dopasowana.

Warto jeszcze wspomnieć, że togi prawnicze mogą nosić jedynie osoby do tego upoważnione. Zakładając taką suknię, dajemy innym osobom znać, że mamy odpowiednie stanowisko, tytuł lub stopień. Jeśli więc ktoś podszywa się, na przykład pod radcę prawnego, grozi mu kara grzywny lub nagany.

Kim jest radca prawny?

Dla wszystkich jest jasne cym zajmuje się sędzia, oskarżyciel czy obrońca. Jednak problem pojawia się przy radcy prawnym. Kim właściwie jest radca prawny i czym się zajmuje?

Przede wszystkim radcę prawnego zaliczany jest do grupy zawodów zaufania publicznego. Wiąże się to nie tylko z posiadaniem określonych stanowisk czy tytułów, ale także z obowiązkami.

Radcowie prawni, tak samo jak adwokaci udzielają pomocy prawnej. Jednak nie mogą oni występować jako obrony w postępowaniach karnych lub w sprawach związanych z przestępstwami skarbowymi. Zadaniem radcy prawnego jest ochrona interesów osób lub firm, którym pomaga. Sporządza opinie prawne lub opracowuje projekty aktów prawnych. Może także stanąć przed sądem lub urzędem w roli pełnomocnika swojego klienta. Ostatnie lata rozszerzyły możliwości działania radców prawnych. Mogą oni teraz dodatkowo prowadzić sprawy administracyjne, cywilne, gospodarcze, pracownicze, sądowo-administracyjne, rodzinne. Obowiązki radcy prawnego i adwokata są już niemal równe.

Z usług radcy warto skorzystać w każdej sprawie prawnej, szczególnie, jeśli brak Ci wiedzy i doświadczenia. Wbrew pozorom, czasami niekorzystanie z takiej pomocy niesie za sobą ogromne koszta. Dzieje się tak na przykład, gdy upłynie czas, w którym można się odwołać od decyzji sądu. Osoba nie znająca obowiązującego prawa, może nie wiedzieć, że jest w ogóle taka możliwość. Radca prawny nie dopuściłby do takiej sytuacji. Zawsze dba o dobro swojego klienta. Z usług radcy lub adwokata koniecznie należy skorzystać w przypadku poważnych spraw, na przykład przed Sądem Najwyższym.

Jednym z obowiązków radcy prawnego jest zachowanie tajemnicy. Swój zawód musi wykonywać starannie i na podstawie obowiązującego prawa. Powinien przestrzegać także zasad etyki zawodowej, które zostały uchwalone na Krajowym Zjeździe Radców Prawnych w 2007 roku. Regulują one stosunki z klientami, sądami i innymi organami egzekwującymi prawo, kolegami po fachu oraz obowiązki wobec społeczeństwa. Każdy radca prawny i aplikujący na to stanowisko uczeń, musi należeć do samorządu zawodowego – czyli Okręgowej i Krajowej Izby Radców Prawnych.

Zostanie radcą prawnym wymaga spełnienia całego szeregu obowiązków. Po pierwsze, należy ukończyć wyższe studia prawnicze i zdobyć tytuł magistra. Można to zrobić albo na polskiej uczelni, albo na zagranicznych studiach, które uznawane są na terenie Polski. Przyszły radca musi w pełni korzystać z praw publicznych i mieć całkowitą zdolność do czynności prawnych. Powinien cieszyć się nieskazitelną opinią i swoim zachowaniem dawać przykład innym radcom prawnym. Końcowym etapem jest odbycie aplikacji radcowskiej i zdanie egzaminu na radcę prawnego. Dopiero wówczas, osoba taka może zostać wpisana na listę radców prawnych i złożyć ślubowanie.