Strona w postępowaniu sądowym może wybrać osobę, która będzie reprezentować jej interesy w sądzie. Pełnomocnikami najczęściej są adwokaci lub radcowie prawni, zaś w sprawach dotyczących własności przemysłowej rzecznik patentowy. W roli tej może wystąpić też osoba zarządzająca majątkiem lub interesami strony lub osoba pozostająca ze stroną w stałym stosunku zlecenia, jeżeli przedmiot sprawy wchodzi w zakres tego zlecenia, współuczestnik sporu, jak również rodzice, małżonek, rodzeństwo lub zstępni strony oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia.
Pełnomocnikiem może być też pracownik przedsiębiorstwa strony lub jego organu nadrzędnego, a jeśli obsługa prawna przedsiębiorcy jest prowadzona przez osobę prawną, może ona zadecydować o udzieleniu pełnomocnictwa, jeśli uzna, że stosowniejszą osobą będzie adwokat lub radca prawny.
W zależności od przedmiotu sprawy różne osoby mogą zajmować się pełnomocnictwem strony, np. w sprawach o ustalenie ojcostwa i o roszczenia alimentacyjne, może to być przedstawiciel organizacji społecznej udzielającej pomocy rodzinie lub samorządu społecznego, a w sprawach związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, pełnomocnikiem rolnika może być przedstawiciel organizacji zrzeszającej rolników indywidualnych.
Jeśli postępowanie toczy się przed Sądem Najwyższym, obowiązkowo stronę musi zastąpić adwokat lub radca prawny, chyba że stroną jest osoba o odpowiednim wykształceniu prawniczym lub celem sprawy jest zwolnienie od kosztów procesu oraz ustanowienie adwokata lub radcy prawnego, świadczącego usługi prawnicze.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz