Testament jest dokumentem pozwalającym na podział majątku i realizację ostatniej woli zmarłego. Sporządzenie go jest bardzo korzystne, szczególnie, gdy ustawowe prawo do spadku przysługuje większej liczbie osób. Właściwie zbyteczny jest natomiast, gdy nie posiadamy żadnego majątku lub mamy tylko jednego naturalnego spadkobiercę, który wszystko odziedziczy, co daje nam pewność, że nie pojawi się żaden z członków dalszej rodziny, który mógłby w tym przeszkodzić. Dziedziczenie ułamkowe może bowiem doprowadzić do zaciekłych i głębokich konfliktów rodzinnych. Niezbędne jest wówczas sięgnięcie po usługi prawnicze. Dla osób starających się odzyskać część zachowku od spadkobiercy właściwszym źródłem pomocy może okazać się kancelaria windykacyjna.
Dlaczego warto?
Dobrze wcześniej zadbać o uregulowanie spraw majątkowych, ponieważ w innym wypadku, to przepisy prawa określą kto, w jakiej kolejności i części ma dostać nasz spadek. W pierwszej kolejności powołane są dzieci oraz małżonek. Dziedziczą oni w częściach równych. Zastrzega się jednak, że część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta spadku. Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w równych częściach. W przypadku braku krewnych, spadek przypada gminie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy. Jeśli zatem nie odpowiadają nam te ustalenia, miejscem do którego powinniśmy się udać jest kancelaria prawna i notarialna, gdzie można dokonać sporządzenia prawomocnego testamentu notarialnego.
Kto może sporządzić testament?
Tylko testament pozwala spadkodawcy dysponować majątkiem na wypadek śmierci. Jednak jego treść nie może stać w sprzeczności z ustawą czy z zasadami współżycia społecznego. Koniecznie trzeba pamiętać, że testament może zawierać oświadczenie tylko jednego spadkodawcy. Dwoje małżonków nie może więc sporządzić jednego testamentu, będzie on wówczas nieważny. Każdy z nich musi sporządzić oddzielny testament.
Istotną kwestią jest też możliwość sporządzenia testamentu tylko przez osobę mającą pełną zdolność do czynności prawnych. Wyklucza to osoby małoletnie lub ubezwłasnowolnione.
Testament własnoręczny
Dopuszczalne jest sporządzenie ostatniej woli odręcznie. Testament należy spisać na papierze, dokument podpisać i umieścić datę. Zastosowanie innej techniki niż własnoręczne pismo jest niedopuszczalne. Jeśli dokument będzie spisany przez inną osobę, na maszynie czy przy użyciu komputera, a jedynie odręcznie podpisany przez przez spadkodawcę, może być uznany za nieważny. Za to brak daty nie powoduje unieważnienia. Testamentem może być też list napisany i podpisany przez spadkodawcę.
Testament notarialny
Testament można sporządzić również w formie aktu notarialnego, nieodzowna jest w tym przypadku obsługa prawna. Oświadczenie o ostatniej woli za opłatą przekształcane jest w akt notarialny. Choć moc prawna obu tych form dokumentu jest jednakowa, poświadczony akt może okazać się bardziej przydatny. Przede wszystkim jest on rejestrowany, a oryginał przechowywany u notariusza, a następnie w archiwum sądu. Ponadto w przypadku późniejszego postępowania spadkowego nie można zarzucić, że to nie zmarły go sporządził. Notariusz jako osoba zaufania publicznego, gwarantuje, że spadkodawca nie działał pod presją innej osoby lub też nie był świadomy tego, co robi. Bezpieczniej więc wybrać taką formę, by mieć pewność, że postępowanie spadkowe będzie przebiegać bezproblemowo.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz