To jeden z obowiązków, który musi spełnić osoba chcąca zostać radcą prawnym. Aplikację taką odbywa się, by zaznajomić się z obowiązkami radcy prawnego. To w skrócie mówiąc przygotowanie do zawodu.
Aplikantem może być osoba niekarana, mająca pełnię praw publicznych i czynności prawnych. Powinna również ukończyć studia prawnicze i uzyskać tytuł magistra.
Cały proces przygotowań do zawodu trwa trzy lata. Średnio, każdego roku, przyjmowanych jest 120 osób, co jest jedynie ułamkiem wszystkich chętnych. Według statystyk, o przyjęcie na aplikację radcowską ubiega się 750 osób na jedno miejsce.
Przed dostaniem się na aplikację, chętni, muszą zdać egzamin wstępny. Wspólnie z Krajową Izbą Radców Prawnych, tylko raz w roku, organizuje go Ministerstwo Sprawiedliwości. Test dotyczy wiedzy z zakresu porad prawnych. Jest przygotowany w formie pisemnej i składa się ze 150 pytań. Do każdego pytania podane są trzy możliwe odpowiedzi – tylko jedna jest poprawna. Każda dobra odpowiedź jest punktowana. Należy mieć przynajmniej 66% odpowiedzi poprawnych, by wynik egzaminu został uznany za pozytywny.
Aplikacja składa się z części praktycznej i teoretycznej. Zajęcia odbywają się zwykle dwa w dni tygodniu i podczas nich wykładowcy omawiają zagadnienia prawne oraz problemy, jakie mogą czekać przyszłych radców prawnych.
Aplikant radcowski może sporządzać i podpisywać pisma procesowe związane z występowaniem radcy prawnego przed sądami, organami ścigania i organami administracji publicznej, jednak musi mieć wyraźne upoważnienie radcy prawnego.
Każdy aplikant ma patrona, który sprawuje bezpośrednią opiekę nad jego rozwojem zawodowym.
Ten komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuń