Jednym z najczęstszych powodów sięgania po usługi prawnicze jest rozwód. Wydawać by się mogło, że złożenie pozwu za każdym razem musi kończyć się rozwodem. Ludzie coraz częściej starają się nawet unikać spotkania pojednawczego. Zdarza się, że rozwód zostaje zasądzony bez takiej konieczności. Przed podjęciem decyzji sędzia musi jednak wnikliwie przeanalizować przesłanki pozytywne i negatywne, czyli te przemawiające za przychyleniem się do rozwiązania małżeństwa, jaki i świadczące na niekorzyść takiej decyzji.
Pozytywną przesłanką rozwodu, dającą możliwość wyrażenia zgody na formalne rozejście się małżonków, jest zupełny i trwały rozkład pożycia. Ma to miejsce, kiedy ustały więzi psychiczne, fizyczne i majątkowe oraz brak jest widocznych nadziei na dalsze funkcjonowanie małżeństwa.
Niekiedy jednak występują negatywne przesłanki, czyli okoliczności, które uniemożliwiają sędziemu podjęcie decyzji o rozwodzie, pomimo istnienia trwałego i zupełnego rozkładu pożycia.
Art. 56 § 2 i 3 KRiO wśród przesłanek negatywnych wymienia wyłączną winę małżonka żądającego rozwodu, dobro wspólnych małoletnich dzieci oraz zasady współżycia społecznego.
Sąd nie może orzec rozwodu, jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny (art. 56 § 3 KRiO). Wina ta wiąże się z naruszeniem obowiązków wynikających z zawarcia małżeństwa, tj. wspólnego pożycia, obowiązku wzajemnej pomocy, obowiązku lojalności oraz wierności i współdziałania dla dobra rodziny. Ustalenie to ma zapobiegać lekkomyślnemu rozwiązywaniu małżeństwa przez osobę, która zwyczajnie chce unikać odpowiedzialności za założoną rodzinę.
Jeśli drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód, jest on możliwy. Zdarza się jednak, że brak zgody zblokuje całą procedurę. Konieczne jest wtedy sprawdzenie czy nie łamie to zasad współżycia społecznego. Może bowiem być tak, że odmowa wynika jedynie z chęci dokuczenia winnemu małżonkowi. Jeśli natomiast winny składający pozew pragnie rozwodu, by zalegalizować nowy związek, sąd często przychyla się do wniosku.
Istotną kwestią jest dbanie o dobro dzieci. Jeżeli istnieje duże ryzyko, że ucierpią one w wyniku oficjalnego rozejścia się rodziców, boleśnie to odczują lub zostaną całkowicie pozbawione kontaktu z jednym z rodziców, sąd również nie powinien zgadzać się na rozwód.
Mimo to, występowanie negatywnych przesłanek nigdy nie jest bezwzględną przeszkodą w rozwiązaniu związku. Owszem, stanowi istotną przeszkodę i wydłuża znacznie postępowanie sądowe, jednak, głównie dzięki zatrudnieniu adwokata, da się je obejść. Kancelaria prawnicza pomoże zadbać, by składający pozew w skuteczny sposób udowodnił swoje racje, co pozwoli na obalenie wszelkich przeszkód.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz