środa, 11 lipca 2012

Kim jest radca prawny?

Dla wszystkich jest jasne cym zajmuje się sędzia, oskarżyciel czy obrońca. Jednak problem pojawia się przy radcy prawnym. Kim właściwie jest radca prawny i czym się zajmuje?

Przede wszystkim radcę prawnego zaliczany jest do grupy zawodów zaufania publicznego. Wiąże się to nie tylko z posiadaniem określonych stanowisk czy tytułów, ale także z obowiązkami.

Radcowie prawni, tak samo jak adwokaci udzielają pomocy prawnej. Jednak nie mogą oni występować jako obrony w postępowaniach karnych lub w sprawach związanych z przestępstwami skarbowymi. Zadaniem radcy prawnego jest ochrona interesów osób lub firm, którym pomaga. Sporządza opinie prawne lub opracowuje projekty aktów prawnych. Może także stanąć przed sądem lub urzędem w roli pełnomocnika swojego klienta. Ostatnie lata rozszerzyły możliwości działania radców prawnych. Mogą oni teraz dodatkowo prowadzić sprawy administracyjne, cywilne, gospodarcze, pracownicze, sądowo-administracyjne, rodzinne. Obowiązki radcy prawnego i adwokata są już niemal równe.

Z usług radcy warto skorzystać w każdej sprawie prawnej, szczególnie, jeśli brak Ci wiedzy i doświadczenia. Wbrew pozorom, czasami niekorzystanie z takiej pomocy niesie za sobą ogromne koszta. Dzieje się tak na przykład, gdy upłynie czas, w którym można się odwołać od decyzji sądu. Osoba nie znająca obowiązującego prawa, może nie wiedzieć, że jest w ogóle taka możliwość. Radca prawny nie dopuściłby do takiej sytuacji. Zawsze dba o dobro swojego klienta. Z usług radcy lub adwokata koniecznie należy skorzystać w przypadku poważnych spraw, na przykład przed Sądem Najwyższym.

Jednym z obowiązków radcy prawnego jest zachowanie tajemnicy. Swój zawód musi wykonywać starannie i na podstawie obowiązującego prawa. Powinien przestrzegać także zasad etyki zawodowej, które zostały uchwalone na Krajowym Zjeździe Radców Prawnych w 2007 roku. Regulują one stosunki z klientami, sądami i innymi organami egzekwującymi prawo, kolegami po fachu oraz obowiązki wobec społeczeństwa. Każdy radca prawny i aplikujący na to stanowisko uczeń, musi należeć do samorządu zawodowego – czyli Okręgowej i Krajowej Izby Radców Prawnych.

Zostanie radcą prawnym wymaga spełnienia całego szeregu obowiązków. Po pierwsze, należy ukończyć wyższe studia prawnicze i zdobyć tytuł magistra. Można to zrobić albo na polskiej uczelni, albo na zagranicznych studiach, które uznawane są na terenie Polski. Przyszły radca musi w pełni korzystać z praw publicznych i mieć całkowitą zdolność do czynności prawnych. Powinien cieszyć się nieskazitelną opinią i swoim zachowaniem dawać przykład innym radcom prawnym. Końcowym etapem jest odbycie aplikacji radcowskiej i zdanie egzaminu na radcę prawnego. Dopiero wówczas, osoba taka może zostać wpisana na listę radców prawnych i złożyć ślubowanie.

3 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jasno i zrozumiale wszystko wyjaśnione. Najważniejsze, to żeby od takiego radcy prawnego otrzymać pomoc w sprawie z jaką się zgłaszamy. Bardzo dobre opinie ma kancelaria radcy prawnego Artura Klimkiewicza https://wieksze-odszkodowanie.pl/o-kancelarii/ . Specjalizacja to dochodzenie odszkodowań z różnych tytułów. Takie sprawy do łatwych nie należą, dlatego taka pomoc jest kluczowa.

    OdpowiedzUsuń