środa, 11 lipca 2012

Egzamin radcowski

Zanim aplikant zostanie wpisany na listę radców prawnych i złoży ślubowanie, konieczne jest zdanie jeszcze jednego egzaminu.

Egzamin kończący aplikację składa się z pięciu części. Każda z nich jest pisemna.

Pierwsza z nich, to test. Złożony ze 100 pytań i obejmuje zagadnienia zawarte w różnych aktach prawnych. Sprawdza wiedzę aplikanta.

Druga część to zadanie z zakresu prawa karnego. Przyszły radca prawny ma za zadanie przygotować akt oskarżenia, apelacji lub sporządzić opinię prawną.

Etap trzeci obejmuje sprawdzenie wiedzy z zakresu prawa cywilnego. Aplikant musi przygotować pozew, wniosek, apelację lub opinię prawną.

Kolejne zadanie jest związane z prawem gospodarczym. Polega na napisaniu umowy, pozwu, wniosku, apelacji lub opinii prawnej.

Ostatnie, czyli piąte zadanie to sprawdzenie znajomości prawa administracyjnego. Należy sporządzić skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego, skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego bądź sporządzić opinię prawną.

Wczytując się w zakres egzaminów radcowskich, można mieć pewność, że osoby, które przejdą test, będą dobrymi radcami prawnymi. Egzamin obejmuje wszystkie pola tematyczne, w których poruszać się będzie radca. Wiedza, którą muszą się wykazać aplikanci jest bardzo szeroka.
Od 2011 roku, przyszli radcowie prawni, zadania rozwiązują przy pomocy komputerów, a nie na pisząc na kartkach, jak miało to miejsce jeszcze niedawno.

1 komentarz: