Stój, w który radca prawny ubrany jest podczas rozpraw sądowych nie jest przypadkowy. Każdy prawnik jest zobowiązany do noszenia odpowiedniej togi. Przepis ten reguluje Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości opisując, jak powinien wyglądać strój dla radcy prawnego, jak dla obrońcy, a jak dla oskarżyciela.
Prawo określa konkretne wymiary, a nawet tkaninę, z której wykonana jest toga. Ta fałdzista suknia powinna być wykonana z lekkiego materiału wełnianego lub wełnopodobnego o czarnej barwie. Jej długość to około 25 cm od ziemi – powinna sięgać powyżej kostek. Dół togi powinien w obwodzie mieć od 2,7 m do 2,78. Góra togi to odcinany karczek, który ma 21 cm. Od tego miejsca toga rozszerza się, układając się w fałdy – po trzy na każdą nogę z przodu i 7 fałd na plecach. Środkowa tylna kontrafałda ma fałdy po obu stronach, pozostałe są skierowane w stronę rękawów.
Kołnierz togi powinien być okrągły, płasko wyłożony u zapinany pod szyją. Musi mieć 16 cm z tyłu i dwa centymetry szerokości więcej z przodu. Suknia ma 5 guzików i bufiaste rękawy. To, co wyróżnia togi między sobą to kolory żabotów i mankietów. Aksamitny żabot składa się z dokładnie 13 kontrafałd. Radcy prawni mają kolor ciemnoniebieski, adwokaci zielony, a prokurator czerwony.
Przed zakupem takiej togi, należy sprawdzić czy jej wymiary są zgodne ze standardami narzuconymi przez Ministra Sprawiedliwości. Musi być wykonana estetycznie i dokładnie. Na osobie, która ją nosi, powinna wyglądać elegancko i być dopasowana.
Warto jeszcze wspomnieć, że togi prawnicze mogą nosić jedynie osoby do tego upoważnione. Zakładając taką suknię, dajemy innym osobom znać, że mamy odpowiednie stanowisko, tytuł lub stopień. Jeśli więc ktoś podszywa się, na przykład pod radcę prawnego, grozi mu kara grzywny lub nagany.
Bardzo ciekawe...
OdpowiedzUsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuń