Radcowie prawni wykonują swoja pracę zarówno w lokalu, w którym mieści się ich kancelaria radców prawnych, jak i w sądzie czy innych placówkach. Unormowanie czasu ich pracy wynika z ustawy o radcach prawnych.
Radca prawny może być zatrudniony jednocześnie w więcej niż jednej jednostce organizacyjnej i wymiarze przekraczającym jeden etat. Do jego czasu pracy zalicza się także:
- czas niezbędny do załatwiania spraw poza miejscem zatrudnienia, w szczególności dotyczy to sądów i innych organów,
- czas przygotowania się do tych czynności.
Ustawa zastrzega jednak, że czas pracy w lokalu jednostki organizacyjnej nie może być krótszy niż dwie piąte czasu pracy ustalonego w zawartej umowie o pracę.
Radca w sposób poważny narusza podstawowe obowiązki pracownicze, jeśli świadczy prywatne usługi prawnicze w czasie przeznaczonym na obsługę pracodawcy i jego klientów. Dlatego niektórzy pracodawcy starają się wynegocjować z zatrudnionym radcą ograniczenia w zakresie dodatkowego zatrudnienia. Swoboda umawiania się stron w stosunku pracy daje jednak radcy możliwość odmowy. Ma on prawo pracować w kilku kancelariach oraz na własną rękę, ważne by umiejętnie godził wszystkie etaty, nie łamiąc przepisów.
Ja niestety nie znam szczegółów pracy takich osób, więc staram się nie wypowiadać w tego typu kwestiach. Wiem, że jak potrzebowałem pomocy prawnej to w kancelarii https://jakubowskazawada.com/ zostałem bardzo dobrze przyjęty.
OdpowiedzUsuń