czwartek, 16 sierpnia 2012

Czynność prawna

Koniecznym składnikiem czynności prawnej jest oświadczenie woli, jako kwalifikacja określonego zachowania się. Jego celem jest wywołanie skutku w postaci ustanowienia, zamiany lub zniesienia stosunku prawnego. Wywołuje to dodatkowo, nieobjęte oświadczeniem woli skutki prawne wynikające z ustawy, zasad współżycia społecznego i ustalonych zwyczajów.

Czynność prawna jest zatem zdarzeniem prawnym, polegającym na świadomym dążeniu człowieka (osoby prawnej) do osiągnięcia określonego skutku prawnego. Do skutecznej mocy wykonawczej niezbędny jest odpowiedni tytuł prawny, czyli kompetencja prawna. Jednak wykształcenie prawnicze nie jest tu niezbędne. Czynności prawnych może dokonywać każda osoba posiadająca zdolność do czynności prawnych, nie tylko radca prawny czy adwokat świadczący usługi prawnicze.

Za osobę posiadającą pełną zdolność do czynności prawnych uznaje się człowieka pełnoletniego, przy czym nie może on być ubezwłasnowolniony. Umożliwia to nabywanie praw i obowiązków z zakresu prawa cywilnego własnym działaniem (we własnym imieniu).

Czynnością prawną może być np. zawarcie umowy lub jej wypowiedzenie, sporządzenie testamentu, złożenie oferty, wezwanie do zapłaty czy uchwalenie ustawy. Dokonywanie tych działań nie zawsze wymaga profesjonalnej wiedzy, ale w pewnych wypadkach znajomość prawa jest wskazana, wówczas pomocą okazuje się kancelaria radców prawnych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz