wtorek, 20 maja 2014

Zrozumiec prawnika

Poszczególne akty prawne są napisane językiem prawniczym i niewielu zdaje sobie sprawę z tego, jak czasem trudno zrozumieć co właściwie dany przepis oznacza. Do czasu, gdy nie muszą się z nim zmierzyć uważają, że akty nim zapisane są łatwe w odbiorze. Powstał nawet specjalny dział nauki zajmujący się językami prawa. Mowa tu o juryslingwistyce. Bada ona język prawa pod kątem jego odrębności od języka naturalnego, którym posługujemy się na co dzień. Jej jednym z zadań jest poprawa jakości języka prawnego. Prawnicy często muszą zmierzyć się z interpretacją zasad i norm prawnych i dziedzina tej nauki ma dla nich wielkie znaczenie. Tak samo rzecz się ma w przypadku tłumaczy – lingwistów, którzy przekładają tekst prawniczy z jednego języka na drugi. W dzisiejszym świecie wielojęzyczność i multikulturalizm na danym terenie stwarza dodatkowe problemy w zrozumieniu prawa i tu właśnie przychodzi ze swoją pomocą juryslingwistyka. Język, jakim posługuje się sektor prawniczy jest problematyczny dla wielu ludzi, a jego oddziaływanie na społeczeństwo daje możliwość jego badania pod różnym kątem. Zrozumienie tego języka jest trudne ze względu na występujące w nim specjalistyczne słownictwo. Ciągle zmierza on w kierunku uściślania norm poprzez nieustające zmiany w przepisach w celu ich doprecyzowania. Bardzo często umowy są sporządzone w sposób niezrozumiały dla zwykłego człowieka, w szczególności wszelkie umowy ubezpieczeń, abonamentów. Bardzo jasne i przejrzyste umowy z wierzycielami mają firmy windykacyjne.

piątek, 28 lutego 2014

Własny biznes - o czym warto pamiętać

Wielu ludzi wpada na pomysł założenia swojego biznesu. Część z biznes-planów jest dokładnie przemyślana, a ich pomysłodawcy godzinami siedzieli przed ekranem monitora, by w excelowskich tabelkach obliczyć wszelkie scenariusze rozwoju firmy. Inne są mniej udane i pomysł spala na panewce; czasami gdy dopisze szczęście biznes jakiś czas się utrzymuje. Wiele biznesów zakłada, że do ich prowadzenia będzie biuro co jest założeniem słusznym. Wiele z firm swoją działalność ściśle wiąże z jakimś lokalem – mowa tu przykładowo o barach, kawiarniach czy firmach szkoleniowych, które prowadzą zajęcia w swojej sali. Często te pomieszczenia mają nieprofesjonalne wnętrze, a dobór mebli i aranżacja są aż odpychające. Trzeba być kompletnym ignorantem, by myśleć o dobrze prosperującym biznesie związanym z usługami lokalowymi bez odpowiedniej aranżacji wnętrza. Na szczęście są ludzie, którzy są w tym zakresie wykształceni i oferują swoje usługi innym. Wystarczy udać się do siedziby aranżacji biura w Bydgoszczy i złożyć zamówienie dotyczące tego, jak ma wyglądać wnętrze w naszym lokalu czy to usługowym, czy to w naszym biurze, w którym będziemy przyjmować naszych gości. Aranżerzy doskonale wiedzą, czego potrzeba by odmienić czy stworzyć od postaw idealny lokal. Idealny lokal, który będzie cieszył oko każdego, kto się w nim pojawi i zaspokoi nawet najbardziej wyszukane gusta. Oczywiście wynajęcie aranżera, jak i meble przez niego zaproponowane wymagają pewnych nakładów finansowych, ale te mogą zwrócić się nam poprzez korzystne dla nas transakcje, do których doszło tylko dlatego, że dobrze prezentowało się nasze wnętrze.

środa, 26 lutego 2014

Monitoring należności

Wiele firm biernie czeka aż upłynie czas zapłacenia za fakturę i dopiero po kilku dniach od jej przeterminowania zaczyna wysyłać powiadomienia o tym, że minął czas płatności za fakturę. Gdyby jednak w monitorowaniu pojawiła się regularność to firmy mogłyby liczyć na bardziej terminowe wpłaty od tych, którzy są im zobowiązani. Jaki powinien być schemat monitoringu należności? Po wysłaniu faktury należy odczekać mniej więcej tydzień i zadzwonić do firmy, do której wysłaliśmy ową fakturę by zapytać się czy dotarła na miejsce i czy jest dobrze wypełniona. Ważną czynnością jest spisanie nazwiska osoby z którą rozmawiamy i daty dnia, w którym odbyła się rozmowa by ewentualnie się się powołać w przypadku nieścisłości. Kolejny telefon powinno się wykonać na tydzień (niektórzy twierdzą, że na 2-3 dni) przed upłynięciem terminu płatności faktury. Następny telefon należy wykonać gdy 2-3 dni po upłynięciu terminu płatności faktury. W tej rozmowie mówimy, że nie odnotowaliśmy jeszcze należności za daną fakturę. Nie wykazujemy jednak złej woli w kierunku kontrahenta - przecież zależy nam na kliencie, którego tak ciężko było nam zdobyć! Ktoś mógłby powiedzieć, że zaproponowaną tutaj metodę monitorowania długu można określić jednym słowem - nachalność. Niestety czasem trzeba być nachalnym zwłaszcza, gdy chodzi tu o naszą płynność finansową. Należy też być sceptycznym wobec wymówek, które usłyszymy. Część z nich faktycznie wynika z problemów innych firm, ale wiele z nich to zagrywki mające na celu sztuczne wydłużenie terminu płatności.

wtorek, 25 lutego 2014

Kim jest windykator?

Wielu z nas myśląc o windykatorze ma przed oczami znane z filmów takie obrazy jak kilku ogolonych panów o dyskusyjnej aparycji, którzy z kijami baseballowymi o czwartej nad ranem dobijają się do drzwi osoby, która jest dłużnikiem. Tego typu zachowania są niezgodne z prawem i egzekwowanie należności w ten sposób nie musi skończyć się pomyślnie dla osoby, która zleciła odebranie długu. Obecnie profesjonalni windykatorzy działają zgodnie z prawem, i nie ma mowy o tym, by byli typami spod ciemnej gwiazdy. Na brak pracy windykatorzy narzekać nie mogą - większość instytucji finansowych i firm boryka się z opóźnianiem płatności, w związku z czym można mówić o długach. Chyba nie trzeba mówić jak ważna jest płynność finansowa by utrzymać się na rynku. Dlatego też nie ma na co czekać, warto zwrócić się do firmy, która pozwoli nam uniknąć długich rozpraw sądowych i czekania na egzekucję komorniczą. Oczywiście czasem nie będzie innej możliwości jak skierowanie sprawy na drogę sądową. Często jednak świadomość możliwości wciągnięcia na listę dłużników jest wystarczająca i osoba oddaje swój dług. Taka osoba bać będzie się przykrych konsekwencji znalezienia się na takiej liście takich jak brak możliwości zaciągnięcia kredytu czy wzięcia telefonu w abonament. Prócz Krajowego Rejestru Dłużników istnieją inne instytucje, które dokonują ewidencji dłużników takie jak Biuro Informacji Kredytowej. Wpis w takim rejestrze również zablokuje nam możliwość uzyskania bankowej pożyczki.

niedziela, 12 stycznia 2014

Windykacja

Windykacja jest to proces dochodzenia do roszczeń o swój majątek. Od Starożytności instytucja prawna rei vindicatio dążyła do odzyskania rzeczy nie będących w posiadaniu właściciela. Działanie prowadzące do zobowiązania osoby dłużnej do spłaty należności, długu danemu wierzycielowi to obecnie rozumiana definicja windykacji. Najczęściej gdy mówimy o procesie windykacji mamy na myśli windykacje długów. Istnieją 4 rodzaje windykacji długów: sądowa, polubowną, komorniczą oraz karną. Sądowa obejmuje uzyskanie przeciwko dłużnikowi tytułu egzekucyjnego. Podobnie przebiega karna, która ma na celu uszczuplenie majątku dłużnikowi. Windykacja komornicza związana jest z kontaktami z funkcją komornika nadzorującym egzekucję majątku. Windykacja polubowna jest jednak najczęściej stosowanym rodzajem. Cechuje się brakiem pociągania dłużnika przed sądy i załatwianie poprzez firmę windykacyjną. Najczęściej poprzez spółkę zajmującą się doprowadzeniem do uregulowania długu dochodzi do ugody z dłużnikiem. Ze względu na nacisk firmy windykacyjnej rozróżniamy dodatkowe dwa rodzaje: windykację twardą i miękką. Twarda cechuje się poważnymi sankcjami o karnymi dla przetrzymującego, do których dąży spółka. Miękka natomiast jest bardziej przyjazna dłużnikowi, gdyż windykator jest bardziej wyrozumiały i daje elastyczne możliwości spłaty zaległości.

piątek, 10 stycznia 2014

Jak odzyskać swój dług od osoby prywatnej?

Niespłacanie długów dotyczy nie tylko przedsiębiorstw, ale także osób prywatnych. Istnieje kilka sposobów na to, aby odzyskać swoje pieniądze. Można sprawę zgłosić do sądu. Wiąże się to jednak z długotrwałym procesem i kosztami. W większości przypadków zdarza się, że sprawa jest wygrana, jednak pieniądze nie są odzyskane. Przed przygotowaniem pozwu należy zastanowić się nad wyborem trybu postępowania. Można wybrać normalne postępowanie sądowe, postępowanie nakazowe, upominawcze oraz uproszczone. Najlepiej wybrać uproszczone, ponieważ w tym przypadku zyskamy na czasie, a opłaty sądowe będą niższe. Lepiej udać się do firmy windykacyjnej, która ma doświadczenie w odzyskiwaniu należności. Warto wybrać taką, która działa od dłuższego czasu. Z jej pomocą jesteśmy w stanie odzyskać sporą część pieniędzy. Taka firma może również w Twoim imieniu wnieść sprawę do sądu. Dług można także sprzedać, np. na giełdzie wierzytelności bądź firmie, która je skupuje. Za wierzytelność dostaniemy część pieniędzy, jednak stosując to rozwiązanie zaoszczędzimy czas. Nie jest do tego potrzebna obecność dłużnika. Można także wziąć sprawę we własne ręce. Najczęściej śledzi się dłużnika, robi się wywiad w sąsiadami, gromadzi się najważniejsze dane (takie jak PESEL, NIP itp.) oraz wysyła powiadomienia o niespłaconym zadłużeniu. Jeśli nie uda się dojść do porozumienia, można poinformować dłużnika o planowanych następnych działaniach, np. wpisaniu do Krajowego Rejestru Sądowego.

czwartek, 9 stycznia 2014

Poradnik dłużnika

Z badań Krajowego Rejestru Długów wynika, że co czwarty polski przedsiębiorca ma problem z wyegzekwowaniem płatności od swoich kontrahentów. Dla wielu firm jest to znaczna bariera w rozwoju działalności. Czy można się przed tym uchronić? Tak, jeśli będziemy starali się unikać zbytniego ryzyka. Przy podejmowaniu decyzji finansowych należy kierować się zasadą ograniczonego zaufania. Dotyczy to zarówno nowych kontrahentów, jak i tych, z którymi już współpracujemy. Weryfikacja w rejestrze dłużników oraz zapoznanie się z informacjami o firmie w internecie powinny stać się naszym nawykiem. A co zrobić, kiedy przydarzą nam się problemy finansowe? Przede wszystkim nie należy unikać odpowiedzialności za nie. Otwarte mówienie o sytuacji, w której się znaleźliśmy, może być kluczem do utrzymania pozytywnych relacji z partnerami. Istnieje bowiem wiele polubownych sposobów na rozwiązanie problemu, np. rozłożenie płatności na raty czy zawarcie ugody z firmą windykacyjną, co umożliwi nam powrót do normalnego obrotu gospodarczego. Priorytetem powinno być jak najszybsze odzyskanie dobrego imienia. Konieczne jest również dokładne przeanalizowanie swoich wydatków. Może się bowiem okazać, że niektóre z nich są całkowicie zbędne. Wyeliminowanie nawet małych kwot, z upływem czasu, może przynieść większe oszczędności. Nie należy zapominać także o dokładnej analizie sytuacji, która pozwoli na wyeliminowanie podobnego problemu w przyszłości.

wtorek, 7 stycznia 2014

Zawód – komornik sądowy

Komornik niektórym kojarzy się z nieprzyjemnościami, dla innych jest nadzieją na odzyskanie pieniędzy. Jego zadaniem jest rozpoczęcie postępowania egzekucyjnego. Polega ono na ściąganiu należności od dłużnika. W zależności od warunków, może on wybrać sposób ich odzyskiwania, np. zajęcie konta bankowego, rozłożenie wierzytelności na raty. W przypadku jeśli dłużnik w określonym czasie nie spłaci zadłużenia, komornik wycenia jego majątek ruchomy i nieruchomy, który następnie zostaje przeznaczony do sprzedaży. Osoba, która myśli o zawodzie komornika sądowego, powinna być przygotowana na stresującą i obciążającą psychicznie pracę. Zajęcie to wymaga bowiem stanowczości i opanowania podczas wykonywania postępowania egzekucyjnego. Komornik najczęściej pracuje samodzielnie. Potrzebne jest więc zorganizowanie oraz szybkość przy podejmowaniu decyzji. Praca ta może być też niebezpieczna (komornicy często współpracują z policją). Należy liczyć się również z ogólną niechęcią społeczeństwa. Zawód przeważnie kojarzony jest z bezdusznością i żerowaniem na cudzym nieszczęściu. Dodatkowo, osoba, która chce zostać komornikiem sądowym musi spełnić kilka warunków, m.in.: posiadać obywatelstwo polskie, mieć pełną zdolność do czynności prawnych i nieposzlakowaną opinie, nie być karanym za przestępstwo, ukończyć studia wyższe prawnicze w Rzeczypospolitej Polskiej i uzyskać tytuł magistra prawa lub studia zagraniczne prawnicze (uznane w Rzeczypospolitej Polskiej), odbyć aplikację i złożyć egzamin komorniczy, mieć ukończone 26 lat.