wtorek, 7 stycznia 2014
Zawód – komornik sądowy
Komornik niektórym kojarzy się z nieprzyjemnościami, dla innych jest nadzieją na odzyskanie pieniędzy.
Jego zadaniem jest rozpoczęcie postępowania egzekucyjnego. Polega ono na ściąganiu należności od dłużnika. W zależności od warunków, może on wybrać sposób ich odzyskiwania, np. zajęcie konta bankowego, rozłożenie wierzytelności na raty. W przypadku jeśli dłużnik w określonym czasie nie spłaci zadłużenia, komornik wycenia jego majątek ruchomy i nieruchomy, który następnie zostaje przeznaczony do sprzedaży.
Osoba, która myśli o zawodzie komornika sądowego, powinna być przygotowana na stresującą i obciążającą psychicznie pracę. Zajęcie to wymaga bowiem stanowczości i opanowania podczas wykonywania postępowania egzekucyjnego. Komornik najczęściej pracuje samodzielnie. Potrzebne jest więc zorganizowanie oraz szybkość przy podejmowaniu decyzji. Praca ta może być też niebezpieczna (komornicy często współpracują z policją). Należy liczyć się również z ogólną niechęcią społeczeństwa. Zawód przeważnie kojarzony jest z bezdusznością i żerowaniem na cudzym nieszczęściu.
Dodatkowo, osoba, która chce zostać komornikiem sądowym musi spełnić kilka warunków, m.in.: posiadać obywatelstwo polskie, mieć pełną zdolność do czynności prawnych i nieposzlakowaną opinie, nie być karanym za przestępstwo, ukończyć studia wyższe prawnicze w Rzeczypospolitej Polskiej i uzyskać tytuł magistra prawa lub studia zagraniczne prawnicze (uznane w Rzeczypospolitej Polskiej), odbyć aplikację i złożyć egzamin komorniczy, mieć ukończone 26 lat.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz