wtorek, 10 lutego 2015

Sekurytyzacja

Sekurytyzacja (ang. Asset Securitization) jest nowoczesną metodą pozyskiwania kapitału poprzez obrót papierami wartościowymi, które są zabezpieczone wierzytelnościami. Przykładem takiego papieru wartościowego może być obligacja lub certyfikat inwestycyjny, ale również kredyt hipoteczny, firmowy, bądź konsumencki, a nawet wierzytelność z karty kredytowej.

Sekurytyzacja jest wynikiem szybkiego rozwoju finansowego na rynkach kapitałowych w zachodniej Europie i Stanach Zjednoczonych. W Polsce proces ten stał się możliwy do przeprowadzenia w 2004 roku, w momencie wprowadzenia ustawy o funduszach inwestycyjnych, która uprawniła tworzenie funduszy sekurytyzacyjnych.

Nabywcami wierzytelności w Polsce są przede wszystkim banki, fundusze inwestycyjne i emerytalne. Proces sekurytyzacji jest skomplikowany i czasochłonny, jednak generalizując można wyodrębnić jego podstawowe fazy.

Początek procesu to wyodrębnienie przez inicjatora aktywów, które mają zostać poddane sekurytyzacji. Ustala się wówczas warunki prawne, jakie będą
obowiązywać podczas obrotu papierami wartościowymi, a także wnikliwie analizuje możliwości
aranżera.

Po tym następuje utworzenie SPV (ang. special purpose vehicle), czyli spółki specjalnego przeznaczenia, która jest niezależna od inicjatora i przejmuje aktywa przeznaczone do procesu sekurytyzacji. Jej podstawowym zadaniem jest emisja przygotowanych papierów wartościowych na podstawie sekurytyzowanych wierzytelności czyli emisja ABS (ang. asset backed securities).

Następnym etapem jest wnikliwa analiza ABS przez agencję ratingową, która rozważa ryzyko finansowe i wartość papierów wartościowych oznaczając je odpowiednią oceną. Sukces w obrocie ABS skutkuje przychodem dla inicjatora procesu, pomniejszonym o koszty sekurytyzacji, w związku z czym SPV za pośrednictwem agenta reguluje zobowiązania finansowe wobec wierzycieli z pieniędzy pochodzących ze sprzedaży aktywów.

Sekurytyzacja jest korzystna, dzięki możliwości pozyskania środków finansowych w stosunkowo krótkim czasie, które mogą zapewnić płynność finansową i efektywność.

1 komentarz: